Wybierz trasę rowerową
   

  W poszukiwaniu zamków



Zamki Powiśla i Żuław: na rowerowym szlaku

Niewielki obszar Powiśla i Żuław był kilkaset lat temu sercem Państwa Krzyżackiego. Tym doskonałym budowniczym zawdzięczamy dzisiaj możliwość zwiedzania licznych warowni pokrzyżackich.

Monumentalna bryła wzniesionego z czerwonej cegły zamku, majestatycznie położona nad spokojnym Nogatem, dominuje nad całym miastem. Dobrze skomunikowany z resztą kraju Malbork jest znakomitym punktem rozpoczęcia wycieczek rowerowych po tym terenie. Zwiedzanie licznych wystaw Muzeum Zamkowego to znakomity początek poznawania tajemnic i mniej znanych miejsc oraz zabytków Powiśla i Żuław.

Znajdujący się w Kwidzynie zespół zamkowo-katedralny z doskonale zachowanym potężnym gdaniskiem jest niemal równie interesujący, a znacznie mniej znany, niż zamek malborski. Mieści się tu ciekawe muzeum. Warto zobaczyć również samo miasto z licznymi XIX-wiecznymi, neogotyckimi budowlami dawnych koszarów i innych, wzniesionych przez władze pruskie budowli. Kwidzyn znacznie zyskał dzięki doprowadzeniu przez most na Wiśle bezpośredniej drogi do autostrady A1. Doskonałym miejscem do oglądania zamku i miasta jest punkt widokowy w znajdującej się na drugim brzegu Liwy miejscowości Mareza.

W niewielkiej odległości od tych dwóch warowni mieszczą się jeszcze cztery słabiej zachowane, ale bardzo ciekawe warownie. Jest to zamek w Sztumie oraz pozostałości zamków w Prabutach i Dzierzgoniu. Częściowo zachowane, niezwykle urokliwie położone na zalesionym cyplu wrzynającym się głęboko w toń jeziora Motława Wielka są także ruiny zamku w Przezmarku. Zamki te, poza zamkiem w Kwidzynie, połączone są stukilometrowym, oznakowanym czerwonym kolorem szlakiem rowerowym "Zamków Powiśla".

Sztum: tu wypoczywali Wielcy Mistrzowie

Położony w pół drogi między Malborkiem a Kwidzynem Sztum to niewielkie, malownicze miasteczko wciśnięte między dwa jeziora. Na przesmyku między nimi Krzyżacy pobudowali niewielki zamek. Flankował on od południa stolicę Zakonu - Malbork, ale służył także jako wakacyjna siedziba Wielkich Mistrzów. Zamek zachował się częściowo do czasów dzisiejszych, a największą atrakcją miejscowości jest pięknie odnowiony w ostatnich latach Bulwar Zamkowy. Znajduje się tu 16 granitowych tablic z opisami warowni znajdujących się na Szlaku Zamków Gotyckich. Jest to wspaniałe miejsce na relaksujący spacer.

Dzierzgoń: na kartach historii

Niewielkie miasteczko z bogatą historią - tak w skrócie opisać można Dzierzgoń. Pod tym miastem rozegrała się w 1234 roku wielka bitwa między plemionami pruskimi a wojskami polsko-krzyżackimi, w wyniku którego cały ten obszar przeszedł we władanie Państwa Zakonnego. Krzyżacy w pobliżu dawnej pruskiej warowni założyli miasto, które nazwali Christburg. Z zamku zachowały się  do dzisiaj jedynie fundamenty. Warto tu zobaczyć gotycki kościół, kaplicę cmentarną oraz dawny klasztor pofranciszkański. Ze Wzgórza Zamkowego rozpościera się piękny widok na panoramę okolicy. Dzierzgoń jest obowiązkowym punktem wycieczek rowerowych po okolicy. Krzyżują się tu trzy ważne szlaki: Zamków Powiśla (czerwony), Kościołów Powiśla (niebieski) i zielony szlak R1.

Prabuty: gród olbrzymów

Riesenburg, czyli gród olbrzymów, tak brzmiała dawna nazwa tego miasta. Położone jest na malowniczym wzniesieniu pomiędzy jeziorami, które niemal z każdej strony otaczają miasto. Z dawnego średniowiecznego założenia po zniszczeniach ostatniej wojny zachowała się jedynie niewielka część dawnej chwały. Warto zobaczyć pozostałości murów miejskich z Bramą Kwidzyńską, relikty zamku kapituły pomezańskiej ze współczesnymi makietami budowli średniowiecznych, XIX-wieczną fontannę Rolanda na rynku, wodociągi miejskie z XVIII wieku oraz trzy zabytkowe kościoły, w tym gotycką farę i tzw. "Kościół Polski" w pobliżu zamku.

 



2014© Koło Gotyku